Złap jesień z Motusem: Szlak Orlich Gniazd

Złap jesień z Motusem: Szlak Orlich Gniazd 

 

Witamy jesiennie! Dzisiaj przedstawimy Wam piękną trasę na Szlaku Orlich. To jeden z najpiękniejszych, a przy okazji najstarszych szlaków turystycznych. Trasa ma kilka wersji: pieszą, rowerową, a nawet konną. Szlak rowerowy ma długość 190 km (w tym 134 km to droga asfaltowa, a 33 szutrowa), i łączy ze sobą dwie miejscowości – Częstochowę i Kraków. To idealne miejsce na wypad z okazji pierwszego dnia jesieni! 

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd przebiega przez tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej, i opiera się na średniowiecznych zamkach obronnych, nazywanych właśnie Orlimi Gniazdami. Po drodze mija się liczne miejscowości, w których można zatrzymać się na nocleg, jeśli planuje się dłuższy, kilkudniowy wypad, ale najlepiej jest nocować w okolicach zamków!  

Bobolice zamek

Trasa zaczyna się w Częstochowie, a następnie prowadzi w kierunku zamku w Olsztynie, urokliwej miejscowości Złoty Potok, zamku Ostrężnik, malowniczych obszarów zamków w Bobolicach i Mirowie, zamku w Pilicy czy zamku Ogrodzieniec w Podzamczu (najbardziej rozpoznawalnego punktu na trasie). 

Zamek w pilicy 

Na części prowadzącej przez województwo małopolskie szlak przebiega przez Dolinę Wodącą, ruiny zamku przy miejscowościach Bydlin i Rabsztyn, oraz imponujące ruiny na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Po drodze do Krakowa można zobaczyć Bukową Dolinę i Dolinę Grzybowską, a szlak kończy się na krakowskiej dzielnicy Krowodrza, lub w okolicach wizytówki Krakowa: Zamku Królewskiego na Wawelu. 

zamek Rabsztyn  

Wycieczka po Szlaku Orlich Gniazd to wspaniała okazja, żeby złapać jesień! Wybierzecie się tam razem z nami?