Złap jesień z Motusem - Zabrze

        Jesień zbliża się już wielkimi krokami, dnie coraz krótsze, temperatury coraz chłodniejsze. Jesień to najpiękniejsza pora roku, mieniące się w setkach odcieni barw liście tańczące na wietrze, babie lato czy spadające z drzew kasztany. Dlatego właśnie już dziś chcemy przenieść Cię w najpiękniejsze miejsca tuż obok Twojego domu, rozpoczynając cykl „Złap jesień z Motusem”. Jest seria podczas, której w każdym tygodniu odwiedzać będziemy nowe miejsca, lasy, parki znajdujące się niedaleko miast gdzie można poruszać się hulajnogą elektryczną.

        Jako pierwsze miasto na naszej liście znalazło się Zabrze, mieści się ono w województwie śląskim niedaleko Katowic. Jest to miejscowość, wokół której znajduje się wiele miejskich parków i terenów wartych zobaczenia z perspektywy hulajnogi.  W Zabrzu i bliskich okolicach jest łącznie aż 136 ha zalesionych terenów, które świetnie nadają się do zwiedzania i szukania jesiennych pięknych krajobrazów na naszych hulajnogach w wersji sport. Na blisko 80 km2 powierzchnie, jaką zajmuje Zabrze przypada aż 10 parków, parków leśnych w których można poruszać się mniej wymagającymi hulajnogami elektrycznymi, i podziwiać zmieniające się kolory jesieni. Nie bez kozery w okresie międzywojennym Zabrze nazywano „Die Werkstadt im Grünen” – miasto przemysłu w zieleni.            Pierwszym miejsce do jakiego zawitaliśmy na naszych sprzętach był Park Leśny im. Powstańców Śląskich. Jest on zlokalizowany niedaleko popularnie zwanej „deteeśki”, czyli drogi szybkiego ruchu łączącej sześć miast na śląsku. Park ten ma jedna główną aleje asfaltową, na której poradzi sobie każdy jednoślad, natomiast idąc dalej możemy zboczyć z głównej trasy skręcając w piękne zalesione tereny. Już na początku września można było zauważyć jak powoli przyroda zaczyna przygotowywać się do zbliżającej jesieni, pierwsze spadające liście, niższe temperatury czy wszechobecna duża wilgotność. Znaleźć tam można wiele tras rowerowych, dzięki którym przeniesiemy się w świat relaksu i odpoczynku wśród przyrody.

 

 

           Warto również zawitać do parku przy ulicy Chorzowskiej na granicy Zabrza I Gliwic gdzie w leśnej aurze powstała ponad 8-metrowa tężnia solankowa. Można zatem połączyć podziwianie piękna zmieniającej się przyrody z odrobiną inhalacji naszego układu oddechowego.

 

Co jeszcze warto zobaczyć w Zabrzu?

             Jak już skończymy nasze leśne eskapady, warto skierować się na dwóch kółkach w stronę centrum Zabrza.  Jednym z obowiązkowych punktów na liście do zobaczenia jest Kopalnia Gudio. Znajduje się ona na szlaku zabytków techniki. Dziś nieczynna lecz otwarta dla wszystkich ciekawych jak wygląda świat z perspektywy Górnika. Można przejść się tam aż 5 km korytarzy podziemnych, i poznać techniki wydobycia węgla od XIX wieku do obecnych czasów.


               Kolejnym obowiązkowym punktem w tym mieście jest zabrzański Ogród Botaniczny.
W okresie jesiennym można zobaczyć tam piękne zmiany jakie zachodzą w przyrodzie na zimę. Jest to jedno z wielu pięknych zielonych miejsca w Zabrzu, według niektórych najpiękniejsze.

Zabrze to niewielka, dość urokliwa ze względu na tereny zielone miejscowość. Warto przejeżdżając przez Śląsk wraz ze soją hulajnogą warto się tam zatrzymać i zwiedzić zielone tereny