Weź Motusa na wakacje – szlakiem wrocławskich parków, Fosy Miejskiej i różnorodności

W najnowszej odsłonie cyklu „Weź Motusa na wakacje” wracamy do pięknego Wrocławia! Przygotowaliśmy dla Was nowe trasy, dzięki którym w pełni możecie doświadczyć niesamowitego klimatu tego miasta na własnej skórze (i hulajnogach).

Parki, ogrody, Ostrów Tumski i Promenada Staromiejska

Trasa obfituje w kontakt z naturą: polecamy zacząć ją w okolicy Parku Tołpy (dawniej Parku Nowowiejskiego), czyli prawdziwej perełki wśród wrocławskich parków. Jest otoczony piękną architekturą, wychylającą się zza drzew, a dodatkowo na jego terenie znajduje się malowniczy staw. Zaraz obok znajduje się neogotycki kościół św. Michała Archanioła, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz dawna szkoła ludowa (obecnie Szkoła Podstawowa nr 1). Stamtąd można przejechać do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie (już pieszo) można podziwiać unikalne kwiaty, rośliny i kolekcje narodowe. Z tej lokalizacji polecamy udać się na jedno z najbardziej rozpoznawalnych i najpiękniejszych miejsc we Wrocławiu, czyli Ostrów Tumski. To najstarsza, zabytkowa część miasta, a znajdziecie tam np. Katedrę pw. Jana Chrzciciela, Bramę Kluskową, oraz most Tumski, dawniej nazywany mostem zakochanych. Mała wskazówka: jeśli znajdziecie się na Ostrowie tuż przed zapadnięciem zmroku, może uda Wam się wpaść na latarnika w klasycznym cylindrze i czarnej pelerynie, który każdego dnia zapala i gasi oświetlające uliczki latarnie gazowe.

Miejscem wartym odwiedzenia jest także Park Słowackiego, często nazywany „świątynią zadumy w centrum miasta”. Oprócz relaksu w cieniu drzew, w pobliżu znajdziemy Muzeum Narodowe, Muzeum Architektury oraz Panoramę Racławicką. A jeśli chcecie ruszać dalej, niedaleko mamy ciągnącą się wzdłuż Fosy Miejskiej Promenadę Staromiejską. Po drodze można zobaczyć m.in. Wzgórze Partyzantów (pozostałość dawnego Bastionu Sakwowego i systemu fortyfikacji miasta), mieszczący się w pięknym neobarokowym budynku Teatr Lalek, zabytkowy dom towarowy Renoma, Operę Wrocławską oraz Narodowe Forum Muzyki.

Spod NFM mamy dla Was 2 warianty przejażdżki. Pierwszy z nich to podróż w stronę Placu Orląt Lwowskich, znajdującego się na terenie dawnego Starego Miasta. Przy nim powstała Hala Świebodzki, czyli kolejne wyjątkowe miejsce na restauracyjnej i eventowej mapie Wrocławia.

Dzielnica Czterech Świątyń

Drugą opcją jest przejażdżka przez ul. Włodkowica do Dzielnicy Czterech Świątyń (inaczej nazywanej Dzielnicą Czterech Wyznań), która ma symbolizować harmonijne współistnienie różnych kultur, oraz różnorodność Wrocławia. Dzielnicę wyznaczają cztery świątynie – Synagoga pod Białym Bocianem (ul. Włodkowica), ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej (ul. Kazimierza Wielkiego), rzymskokatolicki kościół św. Antoniego z Padwy (ul. św. Antoniego) oraz prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy (ul. św. Mikołaja). Na terenie dzielnicy znajduje się również niezwykle klimatyczna Galeria Neonów, znajdująca się na podwórku przy ul. Ruskiej 46a. Miłośnikom świateł i neonów możemy polecić ją z całego serca, widok jest naprawdę zjawiskowy! A oprócz tego, w obrębie dzielnicy działa wiele świetnych knajp i restauracji.

Jeśli będzie Wam mało, z Dzielnicy Czterech Wyznań możecie wybrać się na plac Jana Pawła II, gdzie mieści się Fontanna Alegoria Walki i Zwycięstwa projektu Bernarda Sheringa i Ernesta Segera. Jest to popularna okolica na spotkania i happeningi, także przy okazji może uda Wam się wziąć udział w ciekawym wydarzeniu!

Na tym kończymy nasze opowieści o magicznym Wrocławiu, ale to miasto ma jeszcze o wiele więcej do zaoferowania! Gorąco zachęcamy Was do zwiedzania go na własną rękę, i zapewniamy Was, że również zakochacie się w tym miejscu.