Weź Motusa na wakacje – szlakiem lubelskiej starówki i Ogrodu Saskiego

W kolejnej odsłonie cyklu „Weź Motusa na wakacje” przenosimy się do stolicy województwa lubelskiego! Lublin to miasto niezwykłe ze względu na swoją bogatą historię, zabytki, klimatyczne uliczki i ukryte w nich tajemnice, przyciągające rzesze odwiedzających. Jeśli szukacie pomysłu na ciekawe spędzenie wakacji, zapraszamy Was na wycieczkę Waszymi hulajnogami po Lublinie!

Jednym z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych miejsc w Lublinie bez wątpienia jest Stare Miasto! Układ urbanistyczny rodem ze średniowiecza i zdobione kamienice oddają ducha dawnych czasów. Zwiedzanie polecamy rozpocząć od symbolu historycznego Lublina, czyli zbudowanej w stylu gotyckim Bramy Krakowskiej – pozostałości po murach miejskich przy Placu Łokietka. Tutaj znajduje się także Muzeum Historii Miasta Lublina, skąd można podziwiać panoramę miasta.

Od Bramy widać także „lubelski deptak”, czyli trasę prowadzącą przez główną część starówki – wzdłuż dawnego ratusza, czyli Trybunału Koronnego do Bramy Grodzkiej. Na Starym Mieście warto zobaczyć także Wieżę Trynitarską (najwyższy zabytkowy punkt widokowy w mieście), Teatr Stary (który działa jako jednostka impresaryjna, co oznacza że oprócz sztuk teatralnych odbywają się tam koncerty, projekcje filmowe, rozmowy i spotkania), Klasztor Ojców Dominikanów, Archikatedrę św. Jana Chrzciciela (perłę baroku na Lubelszczyźnie), czy Dom Słów.

Wewnątrz murów miejskich znajduje się także Plac Po Farze, czyli jedno z najstarszych miejsc na starówce, powstałe po rozebraniu stojącego w tym miejscu kościoła, a ze skraju placu roztacza się widok na wschodnią część miasta. Stamtąd niedaleko jest do Placu Rybnego, przy którym stoi skrywający nieukończony kościół trynitarski Pałac Pałęczkowskiego. Z placu można udać się pod Latarnię Pamięci o żydowskich mieszkańcach miasta, symbolizującą teren zniszczonej podczas II wojny światowej dzielnicy żydowskiej na Podzamczu.

Już poza granicami murów miejskich położony jest piękny Zamek Lubelski, powstały już w XII wieku. Od lat 60. teren Zamku jest przeznaczony na cele kultury i stał się siedzibą główną Muzeum Narodowego. Znajduje się tam również Kaplica Trójcy Świętej, uznawana za jeden z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i Europie.

Jeśli zwiedzania będzie Wam jeszcze mało, Alejami Racławickimi (a po drodze możecie zahaczyć jeszcze o Plac Litewski i fontannę multimedialną) polecamy wybranie się w stronę Ogrodu Saskiego – najbardziej reprezentacyjnego parku w mieście! To piękne miejsce będzie idealnym sposobem na odpoczynek po całym dniu w otoczeniu natury.

Podczas Waszej wycieczki nie zapominajcie także o rzeczy, z której Lublin słynie najbardziej – cebularzu! Po drodze na pewno traficie na budkę z tym przysmakiem. Bawcie się dobrze!