„Weź Motusa na wakacje”: szlakiem Głównego Miasta w Gdańsku

W zeszłym tygodniu odwiedziliśmy Gdynię i Sopot, a dzisiaj przyszedł czas na największe miasto w Trójmieście: Gdańsk! To niezwykłe miejsce zamknie specjalny cykl „Weź Motusa na wakacje”. Co warto zobaczyć w Gdańsku podczas przejażdżki hulajnogą elektryczną? Zapraszamy do lektury!

Podczas wycieczki skoncentrujemy się zwłaszcza na zabytkach na terenie Głównego Miasta. Ta okolica to zabytkowa część Gdańska i jego turystyczne centrum, w innych miejscach zwykle nazywane Starówką (ciekawostka: Stare Miasto w Gdańsku to zupełnie inny obszar, odmienny od „tradycyjnych” Starówek).

Na Głównym Mieście warto zobaczyć każdą, nawet najmniejszą uliczkę, ale mamy dla Was wiele wskazówek! Na pewno wybierzcie się na Drogę Królewską, czyli najbardziej reprezentacyjny trakt Gdańska – ul. Długą i Długi Targ. Rozpoczyna ją Brama Wyżynna. Ulicę Długą otwiera Brama Złota o bogatym wystroju. Nie możecie przegapić Ratuszu Głównego Miasta: pięknej, gotycko-renesansowej budowli o imponującej wysokości, która góruje nad okolicą kiedyś zamieszkiwaną przez najbogatszych mieszkańców miasta. Ogromnie polecamy zobaczyć także Dwór Artusa, dawny ośrodek życia towarzyskiego i centrum życia kupieckiego, oraz fontannę Neptuna, uznawaną za symbol miasta.

Gdańsk słynie ze swoich bram. Główne ulice Głównego Miasta są położone równolegle do Drogi Królewskiej i kończą się przy rzece Motławie, a każdą z nich kończą średniowieczne wodne bramy o niesamowitej architekturze!

Od strony Motławy Długi Targ zamyka Zielona Brama – największa brama miejska w Gdańsku, odwołująca się do symboliki bram triumfalnych. Przez nią można przejść na teren, w którym dawniej znajdował się port na Motławie, i przejechać się promenadą wiodącą brzegiem rzeki (Długie Pobrzeże i Rybackie Pobrzeże). Tutaj zobaczycie słynny żuraw gdański (Brama Żuraw, jednocześnie dźwig portowy). Na końcu ul. Mariackiej znajduje się późnogotycka Brama Mariacka, u wylotu Chlebnickiej – Brama Chlebnicka. Przy Mołtawie znajduje się też Brama Krowia, która przez Most Krowi łączy ul. Ogarną z Wyspą Spichrzów.

Naprawdę warto zobaczyć także przepiękną ulicę Piwną, przy której znajduje się między innymi Bazylika Mariacka, która jest największą ceglaną świątynią w Europie, często nazywaną „Koroną Gdańska”. I nic dziwnego! W pobliżu na pewno rzuci Wam się w oczy wspaniała Wielka Zbrojownia. Kilkaset metrów dalej mamy ul. świętego Ducha, łączącą Targ Drzewny z Długim Pobrzeżem – Waszą uwagę na pewno przyciągnie barokowa Kaplica Królewska. Ulicę kończy Brama św. Ducha.

 

To oczywiście tylko niektóre z atrakcji, które oferuje to klimatyczne miasto. W Gdańsku naprawdę warto zobaczyć każdą ulicę i uliczkę, dodającą uroku temu miejscu, a hulajnogi elektryczne i przejażdżki z bliskimi zapewnią Wam niezapomniane wrażenia i piękne wspomnienia!