„Weź Motusa na wakacje”: hulajnogą elektryczną po Niepołomicach

1 lipca wystartowaliśmy z wakacyjnym cyklem „Weź MOTUSA na wakacje”, dzięki któremu dowiecie się, gdzie możecie zabrać swoje hulajnogi elektryczne na letnie przejażdżki i świetnie spędzić czas! Na pierwszy ogień poszły okolice Krakowa i urokliwe miasteczko Niepołomice, kuszące licznymi atrakcjami i bogatą historią.

Dawniej – miejsce owianych legendami polowań książąt i królów, a za panowania Jagiellonów druga po Wawelu siedziba królewska. A obecnie? Chętni mogą zwiedzać piękny rynek, ogrody i parki, nazywany „małym Wawelem” dawny Zamek Królewski, Klasztor Benedyktynek, czy Muzeum Fonografii. To tylko kilka z wielu atrakcji, jakie miasto ma do zaoferowania, a które stanowią idealny pretekst na wakacyjne przejażdżki na hulajnogach.

Z Niepołomicami najbardziej kojarzony jest właśnie zamek, zbudowany jeszcze przez Kazimierza Wielkiego. Początkowo pełnił funkcje obronne, administracyjne i był królewską bazą myśliwską. Na skutek wielokrotnych zniszczeń na przestrzeni lat tereny zamkowe podupadły, a celem miasta stało się ich odrestaurowanie i przywrócenie dawnej świetności. Teraz, za sprawą licznych wydarzeń kulturalnych, m.in. koncertów i wystaw, działalności Muzeum Niepołomickiego, imprez okolicznościowych i funkcjonowania hotelu, Zamek przyciąga rzesze odwiedzających, którzy na własnej skórze mogą doświadczyć królewskiego stylu życia.

Z kolei miłośnicy natury chwalą sobie wycieczki po Puszczy Niepołomickiej z czterema szlakami turystycznymi, które przecinają najciekawsze atrakcje. Szlak zielony zaczyna się na niepołomickim rynku i zapewnia widoki na zabytki w ciągu 18 km trasy. Rowerowy Pierścień Solny „Salina Cracoviensis” to turystyczny szlak kulturowy, prowadzący przez Drogę Królewską i Klasztor Benedyktynek w Staniątkach. Popularnością cieszy się także Bursztynowy Szlak Greenways, który wiedzie z Budapesztu, przez Kraków i Niepołomice aż po Morze Bałtyckie (Gdańsk). Na trasie od strony Krakowa można zobaczyć Łąki Nowohuckie, stawy w Przylasku Rusieckim, zabytki w centrum Niepołomic, oraz podobnie jak w przypadku Rowerowego Pierścienia Solnego, Drogę Królewską. Za główny i najtrudniejszy (czarny) szlak uznaje się Szlak Żeleńskich, który rozpoczyna się przy ośrodku „Krakowianka” w Puszczy Niepołomickiej i zapewnia aż 52 km wrażeń.

Z okolic Krakowa do Niepołomic na hulajnodze elektrycznej można dotrzeć podróżując po małopolskim odcinku Wiślanej Trasy Rowerowej na trasie Kraków-Niepołomice, łączącym się z Bursztynowym Szlakiem Greenways. To wymarzone miejsce na przejażdżki hulajnogą w niesamowitej scenerii!