„Weź Motusa na wakacje”: hulajnogą elektryczną przez krakowski Kazimierz

Krakowski Kazimierz to jedna z najbardziej klimatycznych dzielnic miasta. To miejsce, gdzie skupiają się najlepsze restauracje i kuchnie z całego świata, piękne kamienice i zabytki, a to wszystko owiane niepowtarzalną atmosferą. Właśnie dlatego Kazimierz jest gwiazdą kolejnej odsłony naszego cyklu „Weź Motusa na wakacje”, gdzie możecie dowiedzieć się, gdzie można wziąć Wasze hulajnogi elektryczne na przejażdżkę!

Obecnie to artystyczna i kulturalna dusza miasta. Okolica początkowo była samodzielnym miastem, założonym przez Kazimierza Wielkiego. Później głównie kojarzono ją z żydowską dzielnicą Krakowa. Przed II wojną światową teren zamieszkiwała licząca około kilkudziesięciu tysięcy ludność żydowska, tworząc tam wyjątkową atmosferę, kulturę i architekturę. Obecnie możemy podziwiać tylko niektóre zabytki, które są jednocześnie wspomnieniami dawnej kultury Kazimierza, ponieważ większość z nich została zniszczona w czasie wojny, a mieszkańcy zostali zesłani do obozów koncentracyjnych.

Podczas wycieczki hulajnogą elektryczną warto przejechać się ul. Szeroką, gdzie co roku na przełomie czerwca i lipca jest organizowany uliczny Festiwal Kultury Żydowskiej. Jest uznawana za serce Kazimierza. Popularnością cieszą się tam także szyldy sklepów, stylizowane na dawne czasy, dzięki którym można poczuć klimat starego żydowskiego Kazimierza. Niedaleko znajdują się też ul. Miodowa oraz Józefa, czyli jedne z najchętniej odwiedzanych i fotografowanych miejsc na mapie Krakowa. Znajdziemy tam piękne synagogi (Stara Synagoga – jeden z najcenniejszych zabytków żydowskiej architektury w Europie; Synagoga Remu – ul. Szeroka, Synagoga Tempel – ul. Miodowa) oraz cmentarze żydowskie (cmentarz Remuh przy Szerokiej i nowy cmentarz przy Miodowej). Kultowe miejsca to też okrąglak ze słynnymi zapiekankami i targ staroci przy Placu Nowym, oraz Plac Wolnica. Fani food trucków na pewno docenią skwer Judah przy św. Wawrzyńca. Każdy zakątek Kazimierza jest pełen świetnych miejscówek z kuchniami z całego świata, księgarni, antykwariatów i galerii, gdzie można miło spędzić czas i znaleźć coś ciekawego.

Fani sztuki ulicznej również znajdą tu coś dla siebie, ponieważ Kazimierz słynie z licznych murali, małych i dużych. Najlepiej szukać ich na własną rękę, ponieważ te małe dzieła sztuki zostały poukrywane na całej dzielnicy. Jeśli jednak szukacie podpowiedzi, pod tym kątem warto sprawdzić ul. Józefa, św. Wawrzyńca (np. mural Judah aka Indianin, Cenzura), czy Plac Bawół niedaleko Starej Synagogi (mural Rodziny Bosaków).

Inny punkt obowiązkowy to przejażdżka przez Kładkę Bernatka (najlepiej podczas zachodu słońca), trasę pieszo-rowerową, łączącą Kazimierz z Podgórzem. To ona została okrzyknięta krakowskim Mostem Zakochanych, a pary wieszają tam dziesiątki symbolicznych kłódek. Zaraz obok znajdują się ulubieńcy tłumów – Bulwary Wiślane! Znane również jako wymarzone miejsce dla osób jeżdżących na hulajnogach.

Kazimierz to miejsce tak klimatyczne i wyjątkowe, że warto zabrać Wasze hulajnogi elektryczne Motus na przejażdżkę i zobaczyć każdą, nawet najmniejszą uliczkę! Niezapomniane wrażenia i piękne wspomnienia są tutaj gwarantowane.