Opony w hulajnogach elektrycznych: dętkowe, bezdętkowe czy pełne?

Opony w hulajnogach elektrycznych: dętkowe, bezdętkowe czy pełne?

Bardzo często pojawiają się pytania na temat różnic pomiędzy oponami dętkowymi, bezdętkowymi i pełnymi. Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy tymi rodzajami opon w hulajnogach elektrycznych?

Zacznijmy od początku. 😊 Występują 2 rodzaje opon: pompowane i pełne. Opony pompowane (inaczej pneumatyczne) dodatkowo dzielą się na dętkowe i bezdętkowe.

Opony dętkowe

 

To najbardziej popularny rodzaj opon w hulajnogach elektrycznych. Opony dętkowe, jak sama nazwa wskazuje, zawierają dętkę, która wypełnia miejsce pomiędzy felgą a oponą. Dętka jest wypełniona powietrzem, dzięki któremu opona przy zetknięciu z nierównościami jest bardziej elastyczna i może się uginać. Poprawia to komfort jazdy, szczególnie przy nierównościach. Rozmiar dętki jest dopasowywany do rozmiaru opon. O tym jak dopasować dętkę do opony pisaliśmy tutaj: https://motusxd.pl/blogs/news/jak-wybrac-odpowiednia-detke-do-swojej-hulajnogi

opona_detkowa

 

Do ich zalet należą szczególnie niskie koszty, oraz zapewnianie najlepszej amortyzacji (w stosunku do opon bez dętki i pełnych). Największym minusem jest podatność na uszkodzenia, zazwyczaj ulegają przebiciu albo przetarciu dętki, którą następnie trzeba wymienić (proces samodzielnej wymiany dętki nie jest trudny, ale dla kogoś kto nie ma w tym wprawy może okazać się wyzwaniem). Więcej o wymianie opony możesz przeczytać w naszych wcześniejszych artykułach tutaj https://motusxd.pl/blogs/news/jak-wymienic-opone-i-detke-w-hulajnodze-motus-pro?_pos=2&_sid=4e68da338&_ss=r

Opony bezdętkowe

Opony bezdętkowe jak sama nazwa wskazuje to typ opon, które nie posiadają dętki. Do opono bezdętkowych są możliwe są dwa podejścia: albo wyjmuje się dętkę z opony i instaluje wentylek, albo wypełnia pianką do połowy. W ten sposób opony dalej są  tylko częściowo wypełnione powietrzem.

Wiąże się to ze zwiększoną odpornością na uszkodzenia i większą szczelnością. Do plusów należy także stosunkowo łatwy montaż. Trzeba jednak pamiętać, że opony bezdętkowe zapewniają mniejszą amortyzację w hulajnogach elektrycznych, dlatego wszystkie nierówności na drodze stają się nieco bardziej odczuwalne i wpływają na komfort jazdy. Oprócz tego, trzeba w nich stosować uszczelniacz (tzw. „mleczko”), zdarza się, że mleczko brudzi felgę i może powodować zabrudzenia.

Opony pełne

Opony pełne, konstrukcyjnie są twarde i zbite – nie ma w nich powietrza, więc są odporne na przebicia, dlatego nie trzeba ich pompować (nie ma co się przebić i nie ma czego pompować 😊). Z tego powodu ścierają się podczas jazdy i są nieco twardsze. Na pełnych oponach czuć większe drgania na kierownicy, szczególnie podczas jazdy po nierównościach. Wpływa to bezpośrednio na komfort jazdy. Minusem opon pełnych może także być wybijanie łożysk, które przez to szybciej się zużywają. Montaż opon pełnych jest też trudniejszy niż w przypadku opon bezdętkowych, ale użytkownicy hulajnóg elektrycznych i tak dość często decydują się na wymianę opon na pełne, właśnie ze względu na to, że są bardziej wytrzymałe.