Nasze Piękne Morze Bałtyckie Szlakiem Euro Velo 10 vol 2

Część dalsza nadmorskiej podróży szlakiem EuroVelo  

 Barel Dzisiaj wycieczkę rozpoczynamy w województwie pomorskim, gdzie trasa rozpoczyna się w Ustce, prowadzi przez Łebę, Puck i Trójmiasto aż do wschodniej granicy województwa. Większość trasy jest oznakowana więc można bezpiecznie wybrać się na przejażdżkę.  

syrenka w Ustce

Ostatnio asfaltowymi drogami (które są zdecydowanie najbardziej komfortowe przy podróżowaniu hulajnogami elektrycznymi) dotarliśmy do Ustki, do miasta, które oferuje wiele ciekawych nadmorskich atrakcji takich jak piękny port, syrenka i latarnia morska. Tutaj także znajdziemy historyczny park Twierdza Ustka, dlatego poza czasem na samą podróż warto zarezerwować sobie chwilę na zwiedzenie wszystkich atrakcji. Dalej trasa prowadzi Rowów.  

Drugi etap podróży rozpoczyna się w malowniczym krajobrazie Słowińskiego Parku Narodowego w pobliżu ruchomych wydm, które wbrew przyjętemu określeniu, że są to wydmy w Łebie, znajdują się w małej gminie Smołdzino, aczkolwiek najłatwiej dotrzeć do nich właśnie od strony Łeby. Trasa do Smołdzina obfituje w piękne widoki, stamtąd można wybrać się do Kluk albo latarni morskiej w Czołpnie. Musimy jednak pamiętać, że odcinek Kluki-Łeba jest bardzo wymagający i przy opadach deszczu najlepiej go ominąć, ponieważ jest to dość bagnisty teren i hulajnoga eklektyczna mogłaby sobie nie poradzić. 

Sowinski Park Narodowy 

Kolejna, trzecia już część trasy prowadzi przez tereny leśne, dlatego tutaj też istotną rolę odgrywa pogoda i warto o tym pamiętać wybierając się w stronę Karwieńskiego Błota. Po drodze spotkamy masę malowniczych atrakcji i małych miejscowości, między innymi trójkolorową latarnię w Osetniku, jadąc dalej natrafimy na replikę granicznego słupka z 1919 roku. Ten odcinek trasy pozwala nam zjechać z leśnych terenów w bardziej cywilizowane obszary i zwiedzić różne zabytki, na przykład od strony Sasina możemy napotkać pałac w Ciekocinku.  

 Osetnik latarnia

Następny etap prowadzi nas przez Nadmorski Park Krajobrazowy aż do samego Helu, po drodze mijamy popularne nadmorskie miejscowości jak na przykład Chałupy, które słyną z tego, że są świetnym miejscem dla kitesurferów i windsurferów. Ponadto w okolicy spotkamy porty rybackie i fortyfikacje z czasów II wojny światowej. Trasa rowerowa prowadzi przez cały półwysep, dlatego jest to idealne miejsce na wycieczkę hulajnogą elektryczną. Kontynuacja trasy przebiega w nieco nietypowy sposób - do Gdyni możemy dostać się statkiem, który wypływa z Helu, jest to świetna okazja na morski rejs. Hulajnoga elektryczna nie będzie problemem przy rejsie, ponieważ możemy ją złożyć i zajmuje znacznie mniej miejsca niż rower.

polwysep hel  

Trójmiasto, czyli początek piątego etapu naszej trasy to na pewno obowiązkowy punkt wyprawy. Na tym odcinku przejeżdżamy zarówno przez tereny nadmorskie jak i typowo miejskie obszary, gdzie należy szczególną uwagę zwrócić na obowiązujące aktualnie przepisy. W drodze z Gdyni do Sopotu możemy zobaczyć klif w Orłowie, który robi wrażenie. W Sopocie trasa jest bardzo urokliwa, prowadzi wzdłuż plaży, przy której znajduje się słynne molo. Należy jednak wziąć pod uwagę, że na skwerze kuracyjnym przed molo obowiązuje zakaz poruszania się rowerem, więc należy dostosować się do tych przepisów także z hulajnogą elektryczną i prowadzić ją wzdłuż ,,Monciaka”. Gdańsk, szczególnie stare miasto jest pełne zabytków i przyciąga uwagę klimatem i architekturą. Ostatnim etapem naszej wycieczki jest Wyspa Sobieszewska, z której możemy rozpocząć podróż trasą EuroVelo 9, która na odcinku od Gdańska do Świbna pokrywa się z EuroVelo 10. Stamtąd, wzdłuż pięknych plaż bogatych w bursztyn i uznawanych za jedne z najpiękniejszych w tej części Europy, dostaniemy się do miejscowości Jantar. 

Końcówka trasy prowadzi przez płaskie tereny Żuław, oddalamy się nieco od morza i docieramy do obszarów delty Wisły. Wartym zatrzymania się punktem jest na pewno Nowy Dwór Gdański, w którym możemy zwiedzić placówkę kulturalno-muzealną Żuławski Park Historyczny. Z Żuław możemy udać się w dalszą podróż na przykład w stronę Malborka, ale to już temat może na kolejny sezon 😊 

Cała podróż szlakiem EuroVelo to zdecydowanie ciekawa alternatywa spędzania wolnego czasu, trzeba jednak rozbić sobie trasę na krótsze odcinki i wziąć pod uwagę możliwości zasięgu naszej hulajnogi elektrycznej, a także warunki pogodowe, które jesienią mogą pokrzyżować nam plany i uniemożliwić dalszą podróż. Województwo pomorskie oferuje wiele ciekawych zabytków kulturowych, które warto zwiedzić podczas wycieczki i typowe nadmorskie atrakcje, bez których nie można się obyć nad naszym Morzem. Życzymy przyjemnej wyprawy!