Nadmorskie podróże szlakiem EuroVelo 10

Nadszedł czas na kolejną trasę idealną na jesienną wycieczkę hulajnogą elektryczną. Tym razem wybieramy się na zwiedzanie północy Polski szlakiem rowerowym EuroVelo 10. Rejony Morza Bałtyckiego to jedna z najpopularniejszych destynacji wybieranych na wycieczki rowerowe, dlatego międzynarodowy szlak rowerowy EuroVelo świetnie sprawdzi się także na hulajnogę elektryczną. Szlak ten często nazywany jest Nadmorskim Szlakiem Hanzeatyckim, ponieważ prowadzi przez kraje Morza Bałtyckiego, które niegdyś należały do Hanzy - związku handlowego. Dzisiaj skupimy się na województwie zachodniopomorskim. 

Rozpoczynamy w Świnoujściu przy obelisku ustawionym na granicy w pobliżu wybrzeża. Charakterystycznym obiektem w mieście, który warto zobaczyć po drodze, jest Stawa Młyny, biały monument w kształcie wiatraka, który ma aż 10 metrów wysokości i znajduje się przy ujściu Świny do Bałtyku. Cała trasa jest oznakowana, leśny piaszczysty dukt prowadzi do Międzyzdrojów, ten odcinek jest nieco oddalony od linii brzegowej.  Trasa jest malownicza i cieszy oko pięknymi widokami, które warto uchwycić także w obiektywie. Na trasie warto zatrzymać się w Podziemnym Mieście, które jest ważną częścią Szlaku Żelaznej Kurtyny. W samych Międzyzdrojach czeka na nas wiele atrakcji, między innymi Promenada Gwiazd czy Zagroda Pokazowa Żubrów. Dalej trasa prowadzi między innymi przez piękny obszar Wolińskiego Parku Narodowego.

wolinski_park_narodowy

WAŻNE! tutaj trasa jest bardziej wymagająca, występuje więcej wzniesień, więc warto o tym pamiętać wybierając się w te rejony hulajnogą elektryczną.  

Kolejny etap trasy prowadzi przez Dziwnówek do Kołobrzegu, ścieżka prowadzi przez piękne leśne drogi, po drodze mijamy między innymi miejscowość Rewal, jedną z tamtejszych atrakcji jest Nadmorska Kolej Wąskotorowa, która liczy około 39km, wzdłuż trasy jej przejazdu znajdziemy wiele obiektów jak na przykład Motylarnia czy Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu. Jadąc dalej w stronę Mrzeżyna natrafimy na Modelowe Miejsce Odpoczynku Rowerzystów. Poza wiatą chroniącą przed złymi warunkami pogodowymi, możemy tam naładować nasze hulajnogi, dlatego warto tam zaplanować trochę dłuższy przystanek.  

 

Etap trzeci rozpoczyna się w Kołobrzegu, uzdrowiskowym mieście, w którym utworzony został nawet park uzdrowiskowy. Znajdziemy tam też słynną latarnię morską. Przystanek końcowy tego etapu jest w Mielnie. Odcinek trasy, poza tym, że jest oznakowany to został wyposażony w tabliczki z mapami, trasa głównie prowadzi specjalnie wydzielonymi drogami rowerowymi. Tamtędy dojechać można do wioski rybackiej Chłopy, gdzie czekają na nas molo i przystań kutrów, czyli kwintesencja naszego morza 😊.  promenadamielno

Początek czwartego etapu trasy EuroVelo 10 znajduje się w Mielnie przy Leśnej Pętli Przygód - brzmi ciekawie i takie właśnie jest, ta atrakcja najlepiej sprawdzi się dla rodzin z dziećmi, dla nieco starszych, w Mielnie czeka promenada wzdłuż morza i nadmorska kładka, znajdziemy tam też pomnik Morsa. Dalej trasa prowadzi na południe, dotrzemy nią do Koszalina, Łazów i Iwięcina, gdzie znajduje się gotycki kościół z XIV w., w którym warto się zatrzymać, aby zobaczyć piękny sufit, na którym zostały przedstawione sceny z końca świata.  

 

Ostatni piąty etap prowadzi z Darłowa aż do Ustki, obie miejscowości są bardzo turystyczne, piękny port, barokowy ratusz czy Fontanna Rybaka to tylko niektóre z atrakcji jakie czekają na nas w Darłowie. Kolejną miejscowością jest Darłówek, w której jest jedyny w Polsce rozsuwany most. Trasa rowerowa prowadzi między Morzem Bałtyckim a Jeziorem Kopań. Stamtąd już niedaleko do Jarosławca, miejscowości, która praktycznie wyznacza granicę województwa zachodniopomorskiego, znajdziemy tam Muzeum Bursztynu czy słynną Latarnię Morską, dalsza część trasy prowadzi w kierunku Ustki, miejscowości, która znajduje się już w województwie pomorskim, o którym opowiemy trochę więcej w następnym poście.