Na co zwrócić uwagę podczas użytkowania hulajnogi elektrycznej zimą?

Zima to czas, w którym pojawiają się pytania: Jak ujemna temperatura wpływa na baterię? Jak dbać o hulajnogę zimą? Na co zwrócić uwagę podczas korzystania z hulajnogi elektrycznej? O baterii pisaliśmy tutaj, dzisiaj zajmiemy się kwestiami bardziej technicznymi, które przy niskich temperaturach i opadach deszczu oraz śniegu mogą być problematyczne. Zapraszamy do lektury!  

Hamulce w zimie 

Tarcze i klocki hamulcowe to ważne części hulajnóg elektrycznych, które odpowiadają przede wszystkim za nasze bezpieczeństwo, dlatego warto o nie zadbać, szczególnie zimą, gdy powierzchnia, po której jeździmy jest wyjątkowo śliska. Mokre klocki hamulcowe mogą hamować gorzej, dlatego powinniśmy zachować szczególną ostrożność i często sprawdzać oraz w razie potrzeby regulować hamulce tarczowe. To, jak wyregulować hamulce tarczowe możecie zobaczyć na naszym filmie na YouTube

Na zużycie i gorsze działanie hamulców wpływają także sól oraz pasiek wszechobecny na drogach i chodnikach. Jeśli między nasze klocki hamulcowe dostaną się sól, piasek czy inne zabrudzenia to niestety możemy doświadczyć szybszego zużycia tych elementów i będziemy zmuszeni do ich wymiany. Pojawia się więc pytanie: 

Jak zadbać o hamulce tarczowe w hulajnodze elektrycznej? 

Najważniejszą kwestią jest odpowiednie czyszczenie naszych hamulców. Klocki hamulcowe najlepiej czyścić delikatną szczotką z miękkim włosiem, która ich nie uszkodzi. Po wstępnym oczyszczeniu z pyłów, soli czy piasku możemy przejść do przecierania klocków, zawsze powinniśmy wycierać wszystkie elementy naszej hulajnogi do sucha, tak by ograniczyć korozję. Tarcze możemy przetrzeć benzyną ekstrakcyjną, dzięki temu odtłuścimy powierzchnie i pozbędziemy się resztek zabrudzeń. 

Co należy zrobić po powrocie z zimowej przejażdżki? 

Zanim przystąpimy do ładowania baterii, koniecznie musimy poczekać aż nasza hulajnoga elektryczna wróci do temperatury pokojowej. Później możemy ją naładować, najlepiej do poziomu 70-80%. Pamiętajmy też, żeby nie dopuszczać do całkowitego rozładowania naszego sprzętu, optymalny poziom baterii, kiedy powinniśmy ją naładować to 20-30%. 

Warto też przetrzeć hulajnogę z zabrudzeń i wody, o tym jak najlepiej to zrobić pisaliśmy w tym artykule.  

Te kilka kroków szybko stanie się naszą rutyną po powrocie z przejażdżek, a dzięki temu wydłużymy żywotność baterii, naszego sprzętu, a przede wszystkim zadbamy o nasze bezpieczeństwo!