Moja pierwsza hulajnoga. Na co zwrócić uwagę przy wyborze hulajnogi elektrycznej?

Wybór pierwszej hulajnogi elektrycznej może wydawać się dużym wyzwaniem! Na rynku jest dostępnych tyle opcji, że ciężko się na coś zdecydować. Na co zwrócić uwagę przy wyborze hulajnogi elektrycznej? Przygotowaliśmy dla Was wskazówki.

1. Zasięg

Jedną z najbardziej podstawowych, ale i najważniejszych rzeczy przy wyborze pierwszej hulajnogi elektrycznej jest zasięg. Warto zastanowić się, na jakie dystanse chcemy jeździć: czy zależy nam na jak największym zasięgu, jeśli chcemy wybierać się na dłuższe trasy (i nie martwić się o ładowanie sprzętu), lub czy będziemy używać hulajnogi do typowo miejskich, krótszych przejażdżek.

Zasięg zależy od baterii, także im większa bateria – tym większy zasięg.

2. Maksymalna prędkość i moc silnika

Jeśli planujecie spokojną jazdę (zalecaną przy pierwszym użytkowaniu hulajnogi elektrycznej!), i po prostu zależy Wam na szybszej alternatywie niż pokonywanie trasy pieszo (ale dalej bardziej aktywnej niż jazda tramwajem czy samochodem), w pełni wystarczą Wam modele o maksymalnej prędkości do ok. 30 km/h (np. seria Scooty). Ale jeśli zależy Wam na bardziej wyczynowej jeździe, dużej mocy silnika i większej prędkości, zastanówcie się nad innymi modelami (np. linia Motus PRO).

Ważne: duża maksymalna prędkość nie oznacza, że musicie wykorzystywać ją w pełni! Tego typu hulajnogi zapewnią Wam większą płynność jazdy.

3. Trasa i amortyzacja

Jedną z najważniejszych funkcji, jaką może posiadać hulajnoga jest amortyzacja, która w największym stopniu wpływa na komfort jazdy. Dlatego tak istotne są plany na przyszłe trasy: czy chcemy jeździć po mieście (chodnikach, drogach rowerowych, płaskim podłożu), czy po bardziej wymagających trasach: szutrowych, wyboistych drogach, albo lasach (oczywiście takie miejsca nie są odpowiednie na pierwszą w życiu przejażdżkę pojazdem elektrycznym!).

Jeśli nie zależy Wam na wyposażeniu hulajnogi w amortyzatory, zwróćcie uwagę na wielkość opon: 8.5 lub 10 cali. W przypadku większych opon hulajnoga oferuje większą stabilność i amortyzację. Podobnie jest w przypadku rodzaju opony: opony dętkowe zapewnią najlepszą możliwą amortyzację w typowo miejskich hulajnogach, ponieważ dzięki wypełnieniu powietrzem będą niwelować nierówności. Jeśli hulajnoga posiada opony bezdętkowe, wiąże się to z mniejszą odpornością na nierówności, jednak nie tak niską jak w przypadku opon pełnych, których co prawda nie da się przebić, ale są zbite i twardo odbijają się od wszystkich przeszkód na drodze.  

4. Waga hulajnogi

Im większy zasięg, tym większa bateria – a tym samym większa waga. Warto o tym pamiętać przed zakupem! Dobrze jest także sprawdzić opcje przenoszenia hulajnogi, czyli to, czy jest możliwość złożenia sprzętu. To naprawdę duże ułatwienie przy przenoszeniu, zwłaszcza kiedy w budynku nie ma windy – niektóre hulajnogi ważą nawet około 30 kg! Najlżejsze są hulajnogi miejskie i modele w wersji Lite.

5. Cena

Określenie budżetu jest dość oczywistą sprawą, ale naprawdę warto zastanowić się, ile jesteśmy skłonni wydać na pierwszą hulajnogę – czy chcemy zacząć od tańszych, „słabiej” wyposażonych modeli, a dopiero później przerzucić się na coś mocniejszego i wymagającego więcej doświadczenia. Lepiej nie zaczynać od hulajnóg, które nie do końca będzie się potrafiło okiełznać – niektóre mogą poruszać się z prędkością samochodu!

6. Aplikacja

Dzięki aplikacji można m.in. sprawdzać stan baterii, sterować światłami oraz ustawieniami prędkości i mocy. Zdecydowanie nie jest to mus, ponieważ wszystkie funkcje zwykle są dostępne z panelu wyświetlacza - to rozwiązanie dla osób lubiących nowinki technologiczne.

Przy zakupie trzeba pamiętać, że hulajnogi elektryczne to nie są zabawki: to sprzęt sportowy, który trzeba odpowiednio do siebie dobrać i bezpiecznie się z nim obchodzić. Naprawdę warto!