Jak zadbać o baterię w hulajnodze zimą?

 

Zima to czas, kiedy mamy więcej opadów i niższe temperatury, a co za tym idzie, hulajnoga jest bardziej narażona na uszkodzenie. Dlatego podczas zimy lepiej jeździć w suche dni bez opadów, ponieważ jazda hulajnogą w śniegu i deszczu może doprowadzić do uszkodzenia nie tylko baterii, ale i hulajnogi

 Na początek trochę teorii. Jak jest zbudowana bateria? Bateria zbudowana jest z wielu ogniw, które są ze sobą połączone i powinny mieć takie same parametry. Jeśli któreś ogniwo się osłabi, wpłynie to negatywnie na pracę całej baterii i może doprowadzić do jej całkowitego uszkodzenia. Taki proces nazywamy inaczej rozbalansowaniem, powoduje on rozpad jonów w elektrolicie, a co za tym idzie, zmiany w parametrach akumulatora, które są nieodwracalne.  

Korzystając z hulajnogi zimą musimy nastawić się na mocno zmniejszony zasięg sprzętu, wynika to z tego, że elektrolit znajdujący się w ogniwach baterii zmienia swoje właściwości pod wpływem niskich temperatur. Przybiera bardziej stałą formę, czyli krótko mówiąc gęstnieje.  

Musimy też pamiętać, że gdy jeździmy hulajnogą, a na zewnątrz są ujemne temperatury, to nie powinniśmy ładować hulajnogi od razu po powrocie. Hulajnogę należy pozostawić w temperaturze pokojowej, aby elektrolit znajdujący się w ogniwach baterii wrócił do swojej poprzedniej formy, czyli bardziej płynnej. Dopiero wtedy możemy podłączyć hulajnogę do prądu.  

Urządzenie po powrocie do domu powinniśmy osuszyć z wody i z soli, która pojawia się często na naszych drogach i chodnikach. Zabezpieczamy w ten sposób hulajnogę przed korozją elementów i wydłużamy jej żywotnośćJeśli zauważymy, że woda przedostała się do wnętrza naszej hulajnogi, niezwłocznie powinniśmy odkręcić deck i wysuszyć wszystkie części. 

Niskie temperatury mają też wpływ na maksymalną prędkość hulajnogi, jedzie ona znacznie wolniej, a wynika to z ograniczenia wydajności energetycznej. 

Korzystając z hulajnogi elektrycznej zimą warto przestrzegać kilku podstawowych punktów podczas ładowania, w ten sposób zapewnimy baterii dłuższą żywotność i będziemy mogli cieszyć się jazdą również w cieplejszych porach roku.