Jak regulować hamulce bębnowe w hulajnogach elektrycznych?

Hamulce w hulajnogach elektrycznych to jeden z najważniejszych elementów sprzętu, który odpowiada za bezpieczną jazdę. Odpowiednia regulacja i ustawienie sprawia, że możemy dopasować ich parametry do swoich oczekiwań. W hulajnogach  Motus PRO8.5, PRO8.5 Lite, Scooty 10 2020, Scooty 10 2021 i Scooty 10 Plus są zamontowane hamulce bębnowe. 

Hamulec bębnowy składa się z bębna, który obraca się wraz z kołem, a w środku znajdują się szczotki hamulcowe, które są zamontowane na nieobracalnej tarczy. Szczotki trąc o powierzchnię bębna, powodują hamowanie urządzenia. Regulacja tego typu hamulców jest bardzo prosta, i niezbędna dla komfortowej i bezpiecznej jazdy! Poniżej pokazujemy, jak samodzielnie wyregulować hamulec bębnowy w hulajnodze elektrycznej w obu modelach Pro i Scooty. 

Na czym polega regulacja hamulca bębnowego?

 • Aby wyregulować hamulec musimy znaleźć nakrętkę, która służy do regulacji hamulca bębnowego.

 

 • Następnie należy przekręcić nakrętkę w prawo - aż do oporu (tak, żeby koła nie dało się obrócić), Tak zwiększamy siłę hamowania do maksymalnej.
Strzałki na zdjęciu pokazują, w którą stronę należy wykonywać ruch dla obu modeli.

   

  • Można zauważyć jak sprężyna się skraca.

  • Kręcąc nakrętką w lewą stronę (zgodnie z oznaczeniem na zdjęciu), zwiększamy luz na kole - czyli sprawiamy aby było gotowe do jazdy, i jednocześnie zmniejszamy siłę hamowania.

   

  Wyreguluj hamulec tak, jak będzie dla Ciebie najlepiej!

  1. Dokręć maksymalnie nakrętki, zgodnie z instrukcją na zdjęciu drugim.

  2. Następnie delikatnie odkręć nakrętkę (w przeciwną stronę niż wcześniej) - tak, żeby zyskać większy luz na kole (aby koło mogło się kręcić).

  3. Ustaw siłę hamowania najlepszą dla siebie!


  Regulując ustawienie tych nakrętek, możesz wyregulować hamulec tak, jak Ci odpowiada. Za każdym razem sprawdź klamkę hamulca. Pamiętaj, aby koło poruszało się swobodnie.

  *aby ułatwić sobie pracę, można skorzystać z klucza 14.

  Przed każdą jazdą warto sprawdzić dokręcenie śrub w swojej hulajnodze tak, aby było bezpiecznie. Regulacja hamulców jest bardzo ważna, ponieważ to dzięki niej jeździmy bezpiecznie i możemy się płynnie zatrzymać!