Jak prawidłowo dobrać oponę i dętkę do hulajnogi?

Jak prawidłowo dobrać oponę i dętkę do hulajnogi?

Fortuna kołem się toczy, a na kołach toczą się również hulajnogi. Jeśli chcemy, żeby nasze hulajnogi toczyły się sprawnie, to potrzebujemy do tego odpowiedniej opony oraz dętki. W ogólnej sprzedaży dostępnych jest wiele modeli opon i dętek, różnią się nie tylko wielkością, ale i specyfikacją. Mamy między innymi opony terenowe i szosowe, a na każdej z nich umieszczone są pewne symbole i skróty, ale po co? O tym, dlaczego symbole na oponach są ważne oraz o tym, co oznaczają dowiesz się z poniższego artykułu.

 

Oznaczenia na oponie – do czego służą?

Znakowanie opon stało się pewną normą, która pomaga uniknąć nieprawidłowego doboru opon i pozwala na ich prawidłową i bezproblemową eksploatację. Opony można rozpoznać po symbolach, które się na nich znajdują. Co zatem oznaczają konkretne symbole które są umieszczone na oponie? Warto to sprawdzić, aby w przyszłości prawidłowo dobrać wielkość dętki dla naszej hulajnogi i uniknąć nieprzyjemności związanych z pęknięciami. 

Oznaczenia na oponie znajdują się na jej zewnętrznej części, najważniejsze z nich to ciąg cyfr. Po kolei wyjaśniamy co oznaczają:

Pierwsza cyfra oznacza szerokość opony, a właściwie szerokość przekroju opony. Jest to odległość pomiędzy jednym a drugim bokiem opony, mierzona w najszerszym miejscu i wyrażona w milimetrach. 

Druga cyfra oznacza profil opony, czyli procentowy stosunek wysokości przekroju do szerokości przekroju. Szerokość przekroju opony dzieli się przez wysokość boku opony i mnoży razy 100 procent. W ten sposób otrzymuje się odpowiednią wartość   

Trzecia cyfra to nic innego jak średnica felgi, na którą będzie pasowała opona, wyrażona w calach.

 

Jak wygląda to w praktyce?

Na poniższym obrazku widzimy wszystkie istotne informacje, które znajdują się na oponie. Przeanalizujmy oznaczenia na przykładzie.

Zacznijmy od strzałki, która jest umieszczona na oponie. Strzałka wskazuje kierunek, w którym powinno kręcić się koło.

Następnie mamy bardzo istotna informacja o ciśnieniu oraz o maksymalnym obciążeniu przy danych parametrach ciśnienia w oponie.

Kolejno widnieją 3 cyfry:

60 - szerokość opony podana w mm

70 – procentowa wartość szerokości opony mówiąca o wysokości profilu

6.5 – wewnętrzna średnica opony wyrażona w calach

Oprócz tego, na oponie znajduje się także logo Producenta i numer modelu.

Jak wybrać odpowiednią oponę do naszej hulajnogi?

Korzystając z zakupów online i w sklepach stacjonarnych warto porównać oznaczenia opony którą już mamy w naszej hulajnodze, z tą którą chcemy kupić, wtedy na unikniemy pomyłki w doborze opony. W opisie produktu powinny się znajdować informacje o specyfikacji każdej opony, co pomoże nam w wyborze tej jedynej. 😊

Więcej na temat rodzajów opon przeczytacie w naszym kolejnym artykule już w czwartek.