Jak dobrać kask na hulajnogę elektryczną?

Bezpieczeństwo podczas jazdy hulajnogą elektryczną jest bardzo ważne, wspominaliśmy już o tym wielokrotnie. Kask powinien być podstawą niezależnie od warunków pogodowych, długości i rodzaju trasy. Nawet jeśli wybieramy się na krótką przejażdżkę, po znanej nam trasie ubierajmy kask, żeby zadbać o swoje bezpieczeństwo. Szczególnie istotne jest to podczas jazdy po bardziej wymagających terenach lub tak jak teraz w okresie, kiedy często chodniki są śliskie, dlatego warto zabezpieczyć głowę przed urazami. Jaki zatem wybrać kask na hulajnogę elektryczną? Jakie są rodzaje kasków? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu kasku? O tym wszystkim przeczytasz w tym artykule.  

kask_hulajnoga_elektrycznaRodzaje kasków 

Różne kaski przystosowane są do różnych warunków, znajdą swoich zwolenników i przeciwników. Każdy rodzaj ma też swoje wady i zalety. Wśród wszystkich kasków wyróżniamy:  

  • otwarte np. Rowerowy, który nie zabezpiecza bezpośrednio przez urazami szczęki, lekkość i komfort noszenia jest osiągnięty względem bezpieczeństwa, 
  • integralne, czyli typowo motocyklowy kask, w którym nie ma możliwości otworzenia szczęki (szybki z przodu kasku), są zdecydowanie najbezpieczniejszym wyborem, droższe modele sprawdzą się świetnie, jednak w tańszych mogą występować problemy z parowaniem szybki. We wszystkich tego typu kaskach  wizjer unosi się do góry
  • szczękowe, najlepsze do podróży po mieście, te kaski są pewnym kompromisem, który zapewnia odpowiednie bezpieczeństwo, a przy tym są komfortowe w użyciu, ponieważ mają możliwość podniesienia całego przodu do góry.
  • terenowe (off-road/cross), lekki kask, który świetnie sprawdzi się w bardziej wymagających terenach, najczęściej trzeba dokupić do niego gogle 

Na hulajnogę najbardziej polecamy dwa ostatnie kaski szczękowe i terenowe, ponieważ będą one najbardziej komfortowe a przy tym zapewnią największe bezpieczeństwo.  

Czym kierować się przy wyborze kasku?  

Certyfikat  

Kaski motocyklowe powinny mieć naklejkę z certyfikatem ECE 22-05, który potwierdza spełnianie norm bezpieczeństwa. Przy wyborze kasku na hulajnogę elektryczną warto zwrócić uwagę na to, żeby kask miał taki certyfikat, dzięki temu będziemy mieli pewność, że jest wysokiej jakości i w razie upadku uchroni naszą głowę. 

Widoczność

Podczas wyboru kasku warto zwrócić uwagę na widoczność jaką oferuje nam dany model. Warto wybrać model, gdzie boki nie są bardzo zwężone szerokość wizjera ma duży wpływ na komfort naszej jazdy oraz bezpieczeństwo. 

 

Rozmiar 

Dobranie odpowiedniego rozmiaru kasku jest bardzo ważne. Jeśli chcemy, żeby kask spełniaj swoją funkcję, musimy odpowiednio dobrać jego rozmiar, zbyt mały kask będzie niewygodny i sprawi, że nie będziemy chcieli z niego korzystać, zbyt duży nie zapewni nam pełnej ochrony. W Internecie możemy znaleźć wiele sposobów na pomiary głowy i tabele rozmiarów kasków, jednak z własnego doświadczenia wiemy, że najlepiej przymierzyć kilka kasków i rozmiarów i na tej podstawie dobrać odpowiedni.  

Jakość 

Kask chroni naszą głowę przed urazami, dlatego warto zaopatrzyć się w solidny model, że sprawdzonego źródła. Kaski od topowych producentów wykonywane są z materiałów wysokiej jakości, często zastosowane są w nich też sprawdzone rozwiązania, ale idzie za tym również wyższa cena. Odradzamy kupowanie używanego kasku, jeśli kask był uszkodzony to już nie spełnia w pełni swojej funkcji, często trudno jest zweryfikować czy faktycznie sprzedawany kask jest bezwypadkowy 

Zachęcamy do kupienia kasku i korzystania z niego na co dzień, ponieważ chroni on naszą głowę przed urazami i może zapobiec trwałym uszczerbkom na zdrowiu.