Jak dbać o baterie w hulajnogach elektrycznych?

Bateria uznawana jest za serce hulajnogi elektrycznej. To od niej zależy zasięg i dynamika pojazdu. Złe obchodzenie się z bateriami może skrócić ich żywotność nawet o 80%! Dlatego tak ważne jest dbanie o ich właściwy stan. Przygotowaliśmy listę rzeczy, które trzeba i których nie powinno się robić, jeśli zależy Wam na jak najdłuższym utrzymaniu baterii i hulajnogi w dobrej kondycji.

Jak utrzymać baterię w dobrym stanie?

 1. Przy ładowaniu za każdym razem najpierw należy podpiąć ładowarkę do sieci (prądu), a dopiero później do hulajnogi.
 2. Przed pierwszą przejażdżką należy naładować baterię do pełna. To pozytywnie wpłynie na jej żywotność w przyszłości.
 3. Może to niespodziewane, ale baterię powinno się często doładowywać – im częściej, tym lepiej (ale krótko)! Nawet kiedy jest już naładowana do 80-90%.
 4. Hulajnogi powinno się ładować w odpowiedniej temperaturze – najlepiej pokojowej (przynajmniej kilkanaście - ok. 15 stopni na plusie).
 5. Co z przechowywaniem? Nawet jeśli hulajnoga nie jest używana, bateria będzie się powoli rozładowywać. Trzeba ją podładować raz na około miesiąc i utrzymywać w ok. 50-60% naładowania – wtedy lepiej poradzi sobie z brakiem aktywności.
 6. Najważniejsze: koniecznie trzeba przestrzegać zaleceń producenta! Użytkowanie baterii w inny niż określony dla modelu sposób (np. ładowanie zbyt długo, w nieodpowiedniej temperaturze itp.) zwykle skutkuje utraceniem karty gwarancyjnej.

Czego nie robić?

 1. Baterii nie powinno się formatować! We wszystkich hulajnogach elektrycznych Motus Scooty i Motus PRO zastosowano baterie litowo-jonowe, które tego nie wymagają. Należy jednak pamiętać o naładowaniu baterii do pełna przed pierwszą przejażdżką.
 2. Baterii nigdy nie powinno się doprowadzać do stanu 0, czyli nie można zbyt często rozładowywać ich do końca! Baterie Li-ion nie tolerują głębokiego rozładowywania. Różnice w żywotności baterii są wtedy ogromne: dla przykładu, rozładowywanie baterii jedynie o 50% zapewnia 3x większą żywotność, a o 25% - aż 5x!
 3. Po pełnym naładowaniu hulajnogi, nie można jej zostawiać podłączonej do ładowania! Przeładowywanie baterii znacznie skraca jej wydajność, dlatego w miarę możliwości powinno się ją odłączyć zaraz po naładowaniu do 100%.
 4. Nie powinno się zostawiać hulajnóg w skrajnych temperaturach – zwłaszcza wysokich, w miejscach bardzo mocno nasłonecznionych, w bagażnikach aut. To bardzo ważne, ponieważ bateria może się wtedy przegrzać i zapalić! Należy również pamiętać, że w przypadku niskich temperatur typową cechą jest zmniejszanie się zasięgu baterii. Są to jednak zmiany odwracalne, i powracają do normy po wstawieniu hulajnogi do pomieszczenia o temperaturze pokojowej.
 5. Korzystanie z funkcji przyspieszania ładowania negatywnie wpływa na baterie litowo-jonowe, zwłaszcza jeśli są starsze. Jeśli użycie tej funkcji jest konieczne, to po naładowaniu do około 75% powinno się zmienić ładowanie na zwykły tryb (jeśli wcześniej nie zmieni się automatycznie).

Pamiętajcie, że najważniejszym punktem jest stosowanie się do zaleceń producenta! Użytkowanie baterii zgodnie z przeznaczeniem i według wskazówek pozwoli Wam na zachowanie gwarancji i utrzymanie Waszych hulajnóg w jak najlepszym stanie.