Czy opłaca się kupić hulajnogę elektryczną?

Nowy Rok, nowe postanowienia! Więcej czasu spędzanego na świeżym powietrzu, bardziej ekologiczny tryb życia, przychodzenie do pracy na czas, oszczędzanie... Powodów, dla których warto kupić hulajnogę elektryczną jest wiele i na pewno każdy jakiś znajdzie, ale czy to się w ogóle opłaca? W dzisiejszym artykule zrobiliśmy dla was szybką kalkulację, dzięki której dowiecie się jak szybko i czy w ogóle, zakup hulajnogi elektrycznej się zwraca?  

Własna hulajnoga elektryczna VS samochód

Wsiadasz do samochodu, nawigacja pokazuje, że w pracy będziesz na czas, ale w trakcie jazdy okazuje się, że korek jest tak duży, że na pewno się spóźnisz, a jeszcze trzeba znaleźć wolne miejsce parkingowe i za nie zapłacić! Znasz to? Wyobraź sobie teraz, że do pracy jedziesz hulajnogą elektryczną, jedyne co cię spowalnia to światła przy przejściach dla pieszych i ścieżkach rowerowych, nie musisz martwić się o korki i wolne miejsce parkingowe. Hulajnoga elektryczna w pełni nie zastąpi samochodu, ale do pokonywania krótkich dystansów czy dojazdu do pracy sprawdzi się świetnie...ale czy się opłaca? Sprawdźmy to! 

Załóżmy, że do pokonania masz trasę 7 km, z czego w korku jedziesz około 4 km. W ciągu całego miesiąca do pracy i z powrotem pokonasz 280 km, z czego aż 160 km w korku. Przyjmijmy, że Twój samochód spala 8l/100 km, a w korku 12l/100km, w sumie daje to niecałe 30 litrów paliwa, przy obecnych cenach paliw, za dojazd do pracy musisz zapłacić około 165 zł. Ale to nie koniec wydatków! Przecież są jeszcze parkingi! W Krakowie za abonament parkingowy w strefie A (najbliżej centrum) musisz zapłacić 150 zł. Jeśli nie masz takiego abonamentu, to każda godzina postoju kosztuje 6 zł (960 zł miesięcznie przy 8 godzinnym trybie pracy!)  

W optymistycznym scenariuszu: jesteś szczęśliwym posiadaczem abonamentu, dzięki czemu całkowity koszt dojazdu do pracy wynosi 315 zł. Nie jest źle!  

Teraz dla porównania hulajnoga elektryczna, załóżmy, że kupujesz swoją pierwszą hulajnogę, typowo na miasto, więc decydujesz się na model Scooty 10 2021, na jednym ładowaniu, bez problemu przejdziesz nią do pracy i z powrotem, a możesz nawet wstąpić po drodze na małe zakupy. Aktualnie ten model w naszym sklepie kosztuje 2299 zł Dochodzi jeszcze koszt ładowania baterii... jedno ładowanie to koszt maksymalnie 40 groszy, zakładając, że będziesz ładować hulajnogę codziennie po powrocie z pracy, wyniesie cię to aż 8 zł w ciągu miesiąca.  

Jeśli chcesz jeździć hulajnogą tylko w sprzyjających warunkach, załóżmy, że będziesz nią jeździć od marca, do listopada, czyli 8 miesięcy w roku. Całkowity koszt hulajnogi i ładowania jej wyniesie cię 2363 zł 

8 miesięcy jazdy samochodem do pracy to 2520 zł. Jeśli zdecydujesz się na zakup hulajnogi elektrycznej, to zwróci Ci się to po jednym sezonie!  

Własna hulajnoga elektryczna vs hulajnoga sharingowa  

Hulajnogi sharingowe zyskują coraz bardziej na popularności, znajdziesz je nie tylko w dużych miastach. Jest to dobry sposób, żeby przekonać się czy hulajnoga elektryczna jest dla Ciebie. Średnio przejazd taką hulajnogą kosztuje 50 groszy, za każdą rozpoczętą minutę. Czasami dochodzi do tego także opłata za samo odblokowanie przejazdu, ale weźmy bardziej optymistyczną wersję. 😊  

Biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy, które mówią, że hulajnogą elektryczną możemy jechać maksymalnie 20 km/h, dystans 7 kilometrów do pracy będziemy pokonywać 21 minut, w jedną stronę. Dziennie daje nam to koszt około 21 zł.  

W ciągu 8 miesięcy sumuje się to do kwoty aż 3360 zł. Musimy do tego doliczyć także ryzyko, które wiąże się z hulajnogami na minuty – nie zawsze znajdziemy wolne, sprawne i naładowane hulajnogi pod naszym mieszkaniem. Hulajnogi sharingowe działają też w wyznaczonych obszarach, nie możesz zostawić jej w każdym miejscu. 

Podsumowanie 

W obu przypadkach korzystanie z własnej hulajnogi elektrycznej jest bardziej opłacalne ze względów nie tylko finansowych, ale i oszczędności czasu. Jeśli do tej pory zastanawiałeś się czy warto przesiąść się na hulajnogę elektryczną, to mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, nie masz już żadnych wątpliwości, co do tego, że jest to świetna alternatywa na miasto.